Tayland

Tayland’a gitmeden önce

Bu adamlar inanılmaz bir sel felaketi yaşadılar. Halktan zengin olan çok kimse yok zaten. Fakir bir halk. Ama Sel sonrasında bile, her yer sular altındayken bile hal, hareket ve tavırları inanılmaz. Yüzlerinde bir gram mutsuzluktan eser yok aksine umut dolu gülen gözlerle bakmaya devam ediyorlar hayata.

Şimdi sırada Tayland’ı görmek var. Ocak ayında tam 2 aylığına Tayland’a gidiyorum. Tabiki düşünmeden edemedim. Tayland’ın bazı bölgeleri sel almış, birçok insanlarını kaybettiler. Bizde de terör ve sonrasında depremin ağır sonuçları iç karartıcı açıkcası.

Uzun zamandır araştırma içinde olduğum Tayland hakkında bakın neler buldum. Kendi ülkemle aramızdaki farklara baktım. Epey fark varmış.

Bu adamlar inanılmaz bir sel felaketi yaşadılar. Halktan zengin olan çok kimse yok zaten. Fakir bir halk. Ama Sel sonrasında bile, her yer sular altındayken bile hal, hareket ve tavırları inanılmaz. Yüzlerinde bir gram mutsuzluktan eser yok aksine umut dolu gülen gözlerle bakmaya devam ediyorlar hayata.

İnternette Tayland hakkında pek bizdeki gibi “online newspaper” bulmak kolay değil. En önemlisi zaten BangkokPost Gazetesi.

İlk önce şu linkteki videoyu izleyin lütfen.

http://www.bangkokpost.com/multimedia/vdo/262377/housing-estate-evacuated

Sel sonrasında eşyalarını toplamış ve suyun içinde sanki bir göl gezisi yapıyormuş edasında güleryüzle yol alıyolar, diğer vatandaşlar onları güleryüzle karşılıyor. Bir köpeği de sedye üzerinde taşıyorlar.

Şimdi şu linkteki videoya bakalım.

http://www.bangkokpost.com/multimedia/vdo/261967/on-the-flood-frontline

Burada birçok insan gönüllü olmuş, kilometrelerce sele dayanıklı set yapıyorlar. Bangkok valisi bile yanlarında. Hani bir başka su baskını gelse, orada hepbirlikteler.

Şimdi ise bu videoya bir göz atalım.

http://www.bangkokpost.com/multimedia/vdo/262169/protecting-suvarnabhumi

Çocuklar toplanmış, gönüllülük hizmeti yapıyorlar. İlginç değil mi?

En son şu videoya bakmanızı rica ediyorum.

http://www.bangkokpost.com/multimedia/vdo/262493/portable-flood-toilets

Üniversite öğrencilerinin tasarladığı ve kendi elleriyle yaptıkları portatif tuvaletler! İnanılmaz. Ben bile şimdiden birkaç tane yapmaya başlayacağım bunlardan.

Videoları izlediniz. Ne düşünüyorsunuz? Bunlar insan da biz insan değil miyiz? Hayır, hepimiz insanız tabiki. Fakat neden biz afetlerden sonra böyle umutlu, güleryüzlü, sakin ve yaratıcı olamıyoruz?

Bizimkilerin sıraya girme huyu yok, çocuklarını hiçbir yere yollamazlar, hayvanları pek sevmezler, sel olsa sel sonrası suların içinde en önde gidebilmek için birbirilerini boğarlar, devlet büyüklerimiz güvenli yerlerde otururlar mesela evlerinde, afet bölgesine gelirler kameralara görünüp hemen dönerler güvenli yerlerine.

Biz de çocuğa karşı koruma hissi çok büyüktür. Çocuk yanımızdan ayrılamaz hele ki afet dönemlerinde. Dışarısı güvensizdir.

Tayland’da çocukları gönüllü olarak afet bölgesine gönderir aileler, yardım etmeyi öğrensinler, paylaşmayı öğrensinler diye.

Daha ne diyebilirim bilemiyorum. İzlediniz. Okudunuz. Sanırım anladınız. Kelimeler yetersiz bazen.
Ülke olarak daha öğreneceğimiz çok şey var bu hayattan. Yolumuz çok uzun.

Allah sonumuz hayır etsin:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s