Tayland

Chiang Mai Hakkında

Sabah uyanınca karnınızı fazla doyurmayın çünkü öğlen gittiğiniz bu pazarlarda hem öğlen yemeğinizi hem akşam yemeğinizi çok ucuz fiyatlara seyyar yemek tezgahlarından edinebiliyorsunuz. Karnınız çok güzel doyuyor.

Merhaba,

Bugün çok sevdiğim yakın bir arkadaşımla konuşuyorduk internet üzerinden. Kendisi yoga hocası ve Şubat ayında Chiang Mai’ye gidiyormuş, Tay masajı eğitimi almaya. Kendisine şunu yap, bunu gör, şurda kal, şunu yapmadan dönme diye tavsiyeler verirken buldum kendimi ve içimi bir heyecan sardı. Daha geçen sene Ocak ve Şubat aylarında Chiang Mai’de Tay Masajı eğitimi alırken, Chiang Mai gibi bir şehri yaşamak doyasıya ve tabi ki güzel insanlarla.
Eğer Chiang Mai’ye Bangkok’ta uçarak gelecekseniz, yani uçakla:), Chiang mai havaalanı küçüktür, hemen kapıdan çıkmadan solda taksi firmaları vardır ve biraz da pazarlık yaparsanız, çok makul fiyatlara taksiyle sizi istediğiniz adrese götürüyorlar. Buna 150 baht diyelim yani 5 dolar falan.
Eğer motorsiklet kullanabiliyorsanız, harika, çünkü kimse size motorsiklet ehliyetin var mı diye sormuyor, çok ucuza kiralayın. Yanlız, trafiğe dikkat! Aman ha diyorum! Çünkü etrafınızda binlerce motorsiklet, araba ve tuk tuk olacak. Kimse sağa veya sola geçeyim derken, döneyim derken sinyal falan da vermiyor, ona göre:)
Chiang Mai’de yaşanması ve görülmesi gereken ve bence Tayland’ın en önemli pazarlarından, Saturday Market (Cumartesi Pazarı) ve Sunday Market (Pazar Pazarı). Alabildiğince uzun caddeler sadece bu pazar için kapatılıyor, o uzun mu uzun caddede ve yan sokaklarında, kalabalığın içinde, bir renk cümbüşü, sokak çalgıcıları, satıcılar, seyyar yemek tezgahları, hayvanlar, böcekler, kıyafetler, dekoratif eşyalar, hediyelik eşyalar, yürüdünüz yürüdünüz yoruldunuz ayaklarınıza kara sular mı indi, hemen her yerde Tay Ayak masajı veya tay masajı yaptırabileceğiniz salonlar yani tam bir cennet bu pazarlar. Sabah uyanınca karnınızı fazla doyurmayın çünkü öğlen gittiğiniz bu pazarlarda hem öğlen yemeğinizi hem akşam yemeğinizi çok ucuz fiyatlara seyyar yemek tezgahlarından edinebiliyorsunuz. Karnınız çok güzel doyuyor.
Chiang Mai’de de Tayland’ın birçok yerinde olduğu gibi aynı sokakta nerdeyse yanyana veya karşı karşıya açılmış Seven Eleven marketleri görmek mümkün. Ben hatta oradayken arkadaşlarıma ilk defa hayatımda bu kadar çok Seven Eleven market bir arada görüyorum vay be demiştim 🙂
Benim kaldığım yerin adı Chaba House’tu, şehir merkezine çok yakın mesafede. Herkese öneririm orada kalmalarını. Harika ev sahipleri var ve harika arkadaşlıklar kurabiliyorsunuz orada.
Daha çok yazmak istiyorum ama çok uykum var sonra devam edeceğim.
Arkadaşım için çok mutlu oldum. Chiang Mai’ye benden selam söyle, Sebla seni ziyaret edecekmiş de dedim.
Anılar anılar şimdi gözümde canlandılar diyerekten cümletem iyi geceler 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s