Yoga

Yoga eğitmeni olduğunda ne oluyor?

Bazen dersinize birçok öğrenci gelecek, bazen sınıf bomboş olacak. Kendi üzerinize alınmayın sakın. Herkesin bir hayatı var. Belki bir işi çıktı öğrencinin, belki hava çok sıcak denizden çıkamadı, belki canı yoga yapmak istemedi o gün.

Bu yazı yoga yapan, yoga yolunda öğrenci olan, eğitmen olan, hali hazırda yoga eğitimi alan yolcular içindir.
Yoga Hocalık Eğitimi’mi tamamlayalı 6 ay oldu. Hoca mı eğitmen mi demeli? Buna başka bir yazıda yer vereceğim. Bu yazıda Yoga Eğitmeni olduğumuzda ne oluyordan bahsedeceğim? Henüz 6 aylık bir yoga eğitmeni olarak sadece bu 6 aydan bahsedebileceğim. Keyifli okumalar dilerim.

Herşey kendi bakış açımdan, kendi yaşadıklarımdan. Her insan ayrı bir dünya olduğu gibi, benim de bu konuda bahsedeceklerim benim dünyamda deneyimlediklerimdir.

1. Yoga eğitmenlik eğitimini bitirdiğimde, içim kıpır kıpırdı. Çok heyecanlıydım ve öğrendiklerimi paylaşmak, öğretmek için can atıyordum. İlk derslerimi, eğitim sırasında oluşturduğumuz 3-4 kişilik gruplara verdim. Hocalarım ve eğitimdeki arkadaşlarımın geri bildirimleri ile, dışarıdaki dünyaya kendine güvenen, içindeki sesi dinleyen biri olarak çıkacaktım. İlk profesyonel yoga dersimi Bangkok’ta bir spa merkezinde hayatında hiç yoga yapmamış Tay yurttaşlarına verdim. Daha önce, hayatında hiç yoga yapmamış insanlara yoga dersi vermemiştim ki. Bangkok’taki dersleri büyük bir mutlulukla yaptık, bitirdik, herkes memnundu. Sonra Dubai’ye geçtim. Dubai’de, uluslararası büyük bir şirketin departman müdürlerinden biri olan çok yakın arkadaşıma ve onun arkadaşlarına dersler verdim. Yoğun iş hayatın insana stres veriyordu ve ben bunu Dubai’deki öğrencilerimde görüyordum. Zihinleri doluydu, derste telefona cevap vereni bile gördüm. Dubai’den sonra İstanbul’a geldim ve İstanbul’daki evimizde 3 günlük bir yoga workshop’u düzenledim. Bu workshop’a katılan öğrenciler de arkadaşlarımdı. Şehrin ve hayatın stresini onlar da yaşıyorlardı. Sıkı çalıştılar. İstanbul’un ardından Marmaris’e döndüm. Burada bir yoga merkezinde dersler vermeye başladım. Her yaştan öğrencilerim oldu Türk ve yabancı. Bu merkezde de 4 ay ders verdim ve sonra bireysel olarak devam etmeye karar verdim. Bir de sahilde haftada bir gün ücretsiz dersler vermeye başladım. İşte 6 ay böyle geldi geçti. Şimdi sadece sahilde devam eden ücretsiz derslerim devam ediyor. Hani en başya söyledim ya, kendine güvenen ve iç sesini dinleyen biri olarak dış dünyaya çıkacaktım. Evet, bu aynen böyle oldu. Ama ya gerisi? Neler oldu neler 🙂

2. Aldığım yoga eğitimi çok yoğun bir eğitimdi. Bu eğitimde öğrendiklerimi tıpa tıp aynısını öğretmenin olanaksız bir şey olduğunu öğrendim ilk önce. Çünkü karşıma her yaştan insan çıktı. Herkesin bedeni farklı, zihni bambaşkaydı. Fiziksel rahatsızlıkları olanlar, duygusal olanlar, sinirli olanlar, odaklanamayanlar, derste konuşanlar, ahhhhhlayanlar, vaaaahhhlayanlar, ben yapamam diyenler, korkanlar, ürkenler, etrafını inceleyenler….Ve bunca tip insana ben nasıl öğretecektim? Bu nasılı zamanla, hayatın içinde harmanlana harmanlana, her derste buluyordum. Bu size de olacak, hiç merak etmeyin 🙂 Bir seferinde 65 yaşındaki bir öğrencime özel ders vermiştim. 90 dk’lık dersimizin belki de 60 dk’sını konuşarak geçirdik. Öğrencimin dizlerinde problem vardı, bu yüzden kendimi kısıtlanmış hissetmiştim, neyi ne kadar ve doğru bir şekilde yaptırabilirdim ki? Hep düşünerek, öğrenciyi gözlemleyerek ve onu zorlamadan bir ders yaptım. Ama onun yogadan daha çok biriyle konuşmaya ihtiyacı vardı, bu yüzden dersin çoğunda konuştuk, paylaştık.

3. Derste sanırsınız ki hep sessizlik olacak, öğrencileri sessizliğe davet ettiğiniz halde, hareketin içinde hareketsizliği araştırdığınızı söylediğiniz, gürültülü zihnimizi sessizleştirmek için nefese odaklanmamız gerektiğini söylediğiniz halde. Olmuyor arkadaşlarım. Bir keresinde çok sevdiğim bir öğrencim, Derin Gevşeme Shavaasana’da “Hocam, ben böyle yapınca şöyle oluyor, şöyle yapınca böyle oluyor” gibi birşey söyledi birden. İçinizden,”ya derin gevşemedeyiz, sessizlik olması lazım” burada diyorsunuz ama öğrenci soruyor işte. Diyorum ki, nefes al nefes ver nefese odaklan ve bedeninde hareketsizliği araştır. Diğer bir öğrenci hareketsiz kalamıyor, çünkü zihni ne dersem diyeyim odaklanamıyor, beden bir oraya bir buraya 🙂 Bazen pozu gösteriyorsun, nasıl yapılması gerektiğini anlatıyorsun, görüyor, duyuyor, ama bambaşka birşey yapıyor, gidiyorsun düzeltiyorsun öğrenciyi, senin düzeltmeni sevmiyor, yine kendi istediği şekle modifiye ediyor pozu, görüyorsun öğrencinin kendi modifiye şekli onu sakatlayabilir. Ama yok o yine kendi bildiğini okuyacak. Yani demek istediğim şu ki; karşınıza her türden insan çıkacak. İlk önce şaşıracaksınız, bazen sinirlenecek bazen öfkeleneceksiniz içinizde. Sonra zamanla dersinize gelen öğrencilerin enerjisine göre akmayı öğreneceksiniz. Hayatınızın o anında size o insanlar verildi. Onlara göre dersi şekillendireceksiniz. Sabretmeyi öğreneceksiniz.

4. Bazen dersinize birçok öğrenci gelecek, bazen sınıf bomboş olacak. Kendi üzerinize alınmayın sakın. Herkesin bir hayatı var. Belki bir işi çıktı öğrencinin, belki hava çok sıcak denizden çıkamadı, belki canı yoga yapmak istemedi o gün. Bu durumlarda isterseniz kendi pratiğinizi yapın, isterseniz dışarı çıkın ve hayatın tadını çıkarmaya devam edin. Ben öyle yaptım.

5. Yoga eğitmeni oldum, şimdi bundan para kazanmam lazım diyeceksiniz. Bir kere çok para kazanacağım diye işe başlamayın zaten. Çünkü çok para kazanamayacaksınız. İlk başlarda bu böyle. Bir yoga eğitmeni olarak sadece bu işi yapacaksanız biraz sebat etmeniz gerekiyor. Her şey için zaman ve deneyim lazım. Belki de biraz da şans. Paraya kötü birşey olarak bakmayın da. Mesela ben paranın da enerji olduğunu düşünenlerdenim. Hayatımı idame ettirmem lazımsa, bir emek veriyorsam, karşılığını, kapitalist sistemde para olarak almam gerekiyor. Bu her yerde böyle değil mi zaten?

Buna ek olarak; ben halen ailemle yaşıyorum, ne kira ne aidat, ne elektrik ne su ne şu ne bu derdim yok. Ailemin maddi manevi desteği her zaman benimle. Ama bu destekler olsa bile, hiçbir şeye katkı koymak zorunda olmasam bile, bir birey olarak ben de istiyorum kendi paramı kendim kazanayım, ailemden destek almayayım. Ama dedim ya, yoga eğitmenliğinde ilk başlarda, aylarca belki senelerce para kazanmak oldukça zor! Yani kendinize karşı dürüst olun. Bu meslek sizi geçindirebilecek mi? Ailenizden desteğiniz varsa, yürür gidersiniz. Ama eğer o destek yoksa, çok çalışmanız, çok çok çok çalışmanız gerekecek, çok sabırlı olmanız gerekecektir. Şunu da diyebilirsiniz, çalışmazsan ne kolay ki zaten? O halde kolay gele.

6. Eğitiminizden sonra herşey hayal ettiğiniz gibi olmayabilir. Mesela ben eğitimimden sonra her gün yoga pratiğimi yapacağımı düşünüyordum. Her gün aralıksız bir süre yaptım da. Ama sonra birden hayatımda başka şeylerin de var olduğu gerçeği ile karşı karşıya kaldım. Ailem, arkadaşlarım, kendi zihnim, kendi dertlerim, sorunlarım, kaybolmuşluklarım, arayışlarım, aşklarım ve daha bir sürü şey. Önemli olan burada, sizi her gün yoga pratiğinizden alıkoyan uzaklaştıran şeyler neler ise; herşeyi biraz oluruna bırakmak. Çünkü zamanı geldiğinde yeniden başlamayı biliyorsunuz. Ve başlıyorsunuz. Zaten yoga kendini keşfetmek değil mi? Off neler nelerle karşılacaksınız 🙂

7. Herkesi memnun etmek mi? Ben herkesin beni seveceğini, derslerime koşa koşa geleceklerini düşünürdüm. 6 ay sonra bunu hiç düşünmüyorum. Çünkü bu süreçte gördüm ki, bazı öğrenci beni sevmedi, bazısına öğrettiklerim ağır geldi, bazısı ile frekanslarımız tutmadı bla bla bla…Bunu yine zaman içinde kabullenmeyi öğreniyorsunuz. Böyleyse böyle. Yola devam. Bir bakıyorsunuz zaten birçok bakımdan dersinize gelen ve devam eden birçok insan çıkıyor karşınıza.

Şimdilik 7 madde yazdım. Daha sonra belki yine bu konuda yazmaya devam edebilirim. Kısacası, derslerde halen kendime güveniyorum ve iç sesimi dinliyorum. Buna ek olarak, sanırım artık daha çok sabırlıyım, daha çok kabulleniyorum ve en önemlisi yoga yolunda bir yolcu olduğum için her gün şükrediyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s