Yoga

Kişisel Yoga Pratiği Hakkında

Mesela; evinizde yoga matınızı güzelce yerleştirebileceğiniz bir köşe veya oda bulunuz. Sesten ve gürültüden olabildiğince uzak bir yer olsun. Pratiğinizi yapacağınız yeri önceden havalandırın ve isterseniz bir tütsü veya aromaterapik bir koku ile önceden odanın enerjisini yükseltebilirsiniz.

Bu yazımda Kişisel Yoga Pratiği hakkında biraz düşündüm ve birşeyler yazmak istedim. Aslında bunları şu an düşünüyorum ve yazıyorum.

Kişisel yoga pratiği ne demektir? Adı üzerinde kişiseldir. Tek başınıza, her gün düzenli aynı yerde ve aynı saatte pratiğinizi uygulamak en uygun çözümdür. Bu pratiği uygulamak için uygun ortam yaratmak kişinin kendi elindedir. Mesela; evinizde yoga matınızı güzelce yerleştirebileceğiniz bir köşe veya oda bulunuz. Sesten ve gürültüden olabildiğince uzak bir yer olsun. Pratiğinizi yapacağınız yeri önceden havalandırın ve isterseniz bir tütsü veya aromaterapik bir koku ile önceden odanın enerjisini yükseltebilirsiniz. Ama yoga yaparken tütsü yakmak çok faydalı birşey değil. Çünkü dumanı sizi rahatsız edebilir. İsterseniz birkaç mum yakıp, daha ritüelistik bir ortam hazırlayabilirsiniz kendinize. İster sessizlik olsun odada isterseniz hafif bir müzik olsun pratik esnasında. Enerjinize, modunuza ve isteğinize göre bunu zaten o anda belirliyorsunuz. Evde yaşayan diğer aile bireylerine yoga yapacağınızı önceden söylerseniz sizin için daha yararlı olabilir çünkü birden odaya dalabiliyorlar doğal olarak. Mesela; ben annem ve babama; “Ben şimdi yoga yapacağım lütfen odama gelmeyin!” diyorum ve onlar da beni rahatsız etmiyorlar. Ama bunu belirtmediğim zamanlarda, annem veya babam ben yogamı yaparken odama elinde meyve tabağıyla , “Sebiiiişşşşş, al meyve ye biraz!” diye girebiliyorlar. Bu yüzden ortamınızı hazırlamak sizin elinizde.

Peki Kişisel Yoga pratiğinizi nasıl yapacaksınız? Ortam hazır peki ya siz? Tabi ki yogayı önceden öğrenmiş ve uyguluyorsanız bu sizin için zor olmamalı.
Peki daha önce hiç yoga yapmamışsanız? O zaman en yakınınızdaki yoga stüdyosuna veya güvenilir bir yoga eğitmenine danışarak yoga dersleri almakla başlayabilirsiniz. Bizim de hocalarımızın hep dediği bir şey vardır. Yoga esas tek başına yaptığında başlar. Nasıl yemek yapamazken, bilen birinden bir çeşit yemek yapmayı öğrenirsiniz ve sonra kendiniz aynı yemeği evde tek başınıza yapmayı denersiniz, işte bu da onun gibi birşey. Her yapışınızda daha farklıdır yemeğin tadı. Her mutfağa girdiğinizde daha farklıdır enerjiniz. Yaptığınız yemek te sonuç olarak, sizin yaptığınız gibi çıkacaktır ortaya. Yemeği yapmaya hazırlanışınız, yapışınız, sunuşunuz ve yediğiniz an bile nasıl herşeyi değiştirir. Yoga pratiği de böyle birşey işte. Yoga pratiğinizi yapacağınız yeri hazırlamak, kendinizi hazırlamak, pratiğinizi uygulamak, ve sonrası…Matınızdan kalkışınız bile size birşey öğretir kendinizle ilgili. Farkındalıklar detaylarda gizlidir. Tencerenin altını en yüksek ateşe getirdiğinizde nasıl hızla makarnanızdan dumanlar gelecek ve altı yanacaksa, yoga pratiği yaparken de en yüksekten en hızlıdan uçmamak gerekir. Yavaş yavaş, acele etmeden, düşük ateşte başlarsınız.

Peki yoga öğrencileri, yogistler, modern yogiler yoginiler, yoga eğitmenleri gibi insanlar her gün düzenli kişisel yoga pratiklerini uygulayabiliyorlar mı? Senelerdir her gün düzenli bunu yapan var ama yapmayan da var, yapamayan da var. Unutmayalım, hepimiz insanız. Mesela; kendim yoga eğitmeniyim diye hergün düzenli kişisel yoga pratiğimi uygulayabiliyor muyum? Yeri geliyor, bazen her gün düzenli haftalarca uygularken; yeri geliyor dertler almış başını giderken haftalarca pratiğimden uzak kalabiliyorum. Kendime hep hatırlattığım birşey var bu esnada. Sebla, sen de bir insansın. 🙂 Senin de sevinçlerin, üzüntülerin, insani endişelerin, sorunların, kaygıların, dertlerin var. Senin de kendinle ve hayatla ilgili çözmen gereken durumların var. Sen de aşık oluyorsun ve günlerce aşık olduğun kişiyi düşünerek uykusuz kalıyorsun, midene kramplar giriyor. Bazen hasta oluyorsun ve bir temizlenme sürecine giriyorsun. İnsan olarak yaşayabileceğimiz bir sürü durum var böyle. Unutmayalım! Yoga eğitmenlerinin üzerine bazen çok gidiliyor. Siz yoga eğitmenisiniz, siz en iyisini bilirsiniz, siz çok sağlıklısınız, erken yatar erken kalkarsınız, en sağlıklı yiyecekleri siz yersiniz, yemelisiniz ki bizlere örnek olmalısınız falan filan. Tamam, bunlar çok güzel şeyler, hepsine katılıyorum ama önce bizlerinde insan olduğunu lütfen unutmayın sevgili öğrenciler. Biz de yeri geliyor, yani kişisine göre değişir, kocaman bir burgeri mideye indiriyoruz zaman zaman, biz de bir şişe şarabı kederleniyoruz ve dostlarla paylaşıyoruz yeri geldiğinde. Kişisel yoga pratiğinde de, içsel disiplinimizi yeniden yakaladığımız an bırakmıyoruz ve düzenli yoga pratiğimizi uyguluyoruz.

Kişisel yoga pratiği bana göre yoga uygulayıcısının rehberidir. Size bedeniniz, zihniniz, ruhunuz hakkında kısacası kendiniz hakkında çok şey söyler, çok şey öğretir. Evde tek başıma yoga yapamıyorum diyorsanız internetten yoga videoları eşliğinde yoga yapmayı deneyebilirsiniz. Veya bir yoga dvd alarak başlayabilirsiniz uygulamaya. Tabi ki bunları yapmadan önce yine söyleyeceğim gibi önce bir eğitmenle çalışın, sonrası zaten öğretmeninizin öğrettiklerini evde tekrarlayarak veya video/dvd şeklinde kendini gösterir. Neden önce bir eğitmenle çalışmalı? Öncelikle biz eğitmenler yoga yaparken, siz kendinizi pozlarda sakatlamayın diye sizi doğru duruşu hazırlar, yanlış bir yerdeyseniz sizi düzeltiriz, yol gösteririz. Ama bir dvd’deki hoca fiziksel olarak yanınızda olmadığı için, siz kendinizi pozu doğru mu yapıyorum yanlış mı yapıyorum diye görmezsiniz. Tabi ki yoga eğitmenlerinin daha birçok görevleri var, onlardan daha sonra bahsederiz. Yani yoga yaparken güvenliğiniz çok önemli. Bir işi yapmadan önce temelini öğrendikten sonra lütfen o işe başlayalım. Hayatımızda hiç birşeyi bilmeden o şeye girişmedik mi? Çoooook! Bisiklete bindik, düşe kalka bisiklet kullanmasını da öğrendik. Ama sonuçta hep olan bize oldu. Bisikletten düştük, bileğimizi incittik, düştük, kasıklarımız ağrıdı, düştük kafamız şişti gibi örnekleri çoğaltabilirim 🙂

Yoga yapıyorum, öğrencisiyim veya eğitmeniyim ama yoga pratiğimi kaybettim artık düzenli değil hiç canım yoga yapmak istemiyor evde mi diyorsunuz? Ve ne kadar Kişisel Yoga Pratiğinize dönmek isteseniz de bir türlü dönemiyor musunuz? Ok. Önce rahat bir nefes alın. Arkanıza yaslanın. Ve unutmayın, pratiğiniz bir gün size geri dönüyor. Siz de ona. Yoga felsefesinde birşeye ölesiye bağlanmamaktan bahsedilir. BU YOGA DAHİ OLSA BİLE! Yogaya da bu kadar bağlanmamak gerekir bana göre. Yoga yoga yoga yoga diye dört dönmek harika bir duygudur ama herşeyin fazlası zararlıdır. Her şey kıvamında olmalıdır. Yoga herkes içindir. Yoga oradadır. Sizin için hep vardır. Yoga pratiğinizi aksattığınız için öncelikle kendinize kızmayı BIRAKIN. Yoga derslerinde hocaların hep bahsettiği bir konudur BIRAKMAK. BIRAK. AKSIN: BIRAK:OLSUN. Evet. Hayatınızda sizin bir aileniz var, arkadaşlarınız, dostlarınız, işiniz, meseleleriniz var. Hayatta bir çok yön var, bir çok bakış açısı var. Siz özgür bir bireysiniz. Özgürsünüz. Canınız hiç bir şey yapmak istemiyorsa yapmayın. Canınız dans etmek istiyorsa çılgınca dans edin. Canınız ne yapmak istiyorsa onu yapın. Yoganın bizlere öğrettiği birşey de burada gizlidir. Ne yaparsan yap, yap, ama farkında olarak yap. Sigara bile içiyorsanız, farkındalıkla için. Ne yaptığınızı, nasıl yaptığınızı an be an, anda kalarak, duyumsayarak, hissederek ve farkında olarak yapın diyorum. Sigara için demiyorum. Eğer içiyorsanız diyorum. Tabi hiç içmezseniz sağlığınız için daha faydalı olur, o ayrı.

Yoga, bizlere farkındalıkla yaşamamızı sağlar. O halde, hayatınızı ve kendinizi akışa bırakarak başlayın. Rahat olun. Akışta Kişisel Yoga Pratiğiniz size kendini gösterecektir. Heeeyyy hadi başlayalım diyecektir. Bu sebeple, biraz RAHAT OLUN. Zaten pratik yeniden başladığında onu devam ettirmek için elinizden geleni yapıyorsunuz yeni farkındalıklarla.

Son olarak küçük bir not; Sadece günde 10 dk Çocuk Pozu bile uygulasanız, bu bile güzel bir başlangıç olmaz mı?

Muslukları açın biraz su aksın….

Sevgiler

😉

 1. Sebla, sen benim uzaktaki canımsın, canım!
  “.. bağlanmamak gerek, yoga bile olsa” kaldı ki oturduğun yerden yaptığın minicik bir göz çalışması ya da yamalara göre yaşadığın bir gün de yoga yapmış sayılırsın öyle değil mi, istersen tüm gün matın üstünde ter dök ama sonra ne ahimsa kalsın ne aparigraha, oldu mu, bence o da olmadı o zaman!
  Ay canımsın, çok mutlu etti beni bu yazın.
  Sen bana motivasyon, ben sana ilham perisiydim bugün belli ki 🙂 canımsın!

 2. Evet Müge, sen de bana ilham perisi oldun ki hemen aklıma bu konu hakkında yazmak geldi :)))))
  İyi ki varsın ve uzakta da olsak ne önemi var, birbirimize doğru anlarda destek olduğumuzu biliyoruz 😉
  Kocaman Oyuncak Ayı sarılışı ile sarılıyorum sana, Yamalar Niyamalar gelsin yeni yazılar düşünelim yazalım paylaşalım, en önemlisi yaşayalım:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s