Yoga

2014’e girerken Kişisel Çözümleme

Bu sene bedenime diğer senelere göre daha iyi baktığım bir gerçek. Zihnimi iyi taradım, zihinsizliği daha çok yaşadım bu sene. Ruhumu da besledim. Bazen bu üçünü ayırdım birbirinden kayboldum, ama çoğu zaman bu üçünü birleştirdim ve Voltran! :)

Merhaba,

Yeni bir yıla merhaba diyeceğiz. Çok az kaldı. Benim içim yeni yıla girerken hep kıpır kıpır olur. Eskileri eskide bırakıp yenilere merhaba deriz. Bunu gerçekten yapıyor muyuz yapabiliyor muyuz?

Türkiye’de İstanbul’da yaşayan çok sevdiğim bir yoga hocası var. Adı Çiğdem Toskay. Çiğdem’in derslerine henüz katılamadım ama bu sene düzenlenen Mind&Body Festival’inde tanıştım kendisiyle. Tanışmadan öncesinde de kendisinin blogunu takip ediyordum. Hastayım yazılarına. Siz de hayat ve yoga hakkında yazılar okumak isterseniz ve Çiğdem Hoca’nın bakış açısını merak ediyorsanız buyrun, websitesinin linki burada zaten blog sayfası da hemen orada 🙂 :

http://www.talasanayoga.com
Çiğdem Toskay’ın Websitesi/Blogu

Şimdi Çiğdem Hoca “2014’e az kala sorular ve cevaplar…” başlığı altında bir yazı yazmış. 25 maddelik bir soru listesi var yazıda. Benim de bu sorular çok hoşuma gitti. Ve kendime ödev olarak bu soruları teker teker cevaplamayı seçtim ve işte o sorular ve kişisel cevaplarım: 🙂

1. 2013′te en çok gurur duyduğum şeyler neler?
Sanırım 2013’te en çok gurur duyduğum şeylerden biri; yoga pratiğimi ve bilgimi ilerletmek isteyip, Tayland’a gidip, Vikasa Yoga’da değerli hocalarımdan Uluslararası Yoga Eğitmenlik eğitimi almak ve bu eğitimi başarı ile tamamlayıp, yoga eğitmenliği yoluna adım atmak oldu. Kendimle gurur duydum. Orada benimle mezun olan yogi/yogini arkadaşlarımla da gurur duydum. Diğer bir gururum ise ülkemizde yaşananların patlama noktasına gelip patladığı anda Gezi diye bir bilincin ortaya çıkması oldu. Gezi Bilincindeki tüm insanlarla gurur duydum. Bir diğer gururum ise; yeni bir yoga eğitmeni olmama rağmen, derslerime katılan genç yaşlı tüm öğrencilerimle gurur duydum. Evet gurur duyduklarım bunlardır.
2. Nasıl daha iyi bir _____________ olabilirim?
Bu sorudaki boşluğa hangi kelimeyi koysam ki acaba? Aklıma ilk gelenler, “İnsan”, “Arkadaş”, “Eğitmen”. Sanırım bunların her birini, ilk önce kendim için iyi olanı yaparak ki bu bana yansıyacak, daha sonra kendimdeki iyiliği çevreme yayarak ve paylaşarak daha iyisi olabilirim.
3. Hangi konuda tıkandığımı hissediyor / düşünüyorum?
İstanbul’da doğdum, büyüdüm, yaşadım, bir yere kadar tamam. Onun dışında Marmaris’in bir köyünde yaşıyorum. Artık İstanbul’da uzun süreli yaşamam. Marmaris ve bu köyde yaşamak harika bir duygu. Yani sonuçta her yer doğa ve ben doğada olmayı çok seviyorum. Buralarda pek fazla yoga eğitmeni arkadaş yok. Yani var olanlarla da pek görüşme imkanı bulunmuyor. Burada herkes kendi derdinde kendi halinde. İstanbul’daki gibi veya dünyadaki gibi yoga eğitmenleri bir araya gelip paylaşımlar malesef yaşanmıyor. Bu paylaşımları yaşayan, yoga alanında birbirini besleyen eğitmenler varsa da, benim karşıma çıkmadı. bazen tıkandığımı hissettiğim nokta da tam burası. Ben de istiyorum buradayken yoga eğitmenleri bir araya gelelim, kimse birbirini rakip olarak görmesin, yoganın gerçek değerini yaşayalım ve bilgilerimizi paylaşalım. Malesef İstanbul’daki yoga eğitmeni arkadaşlarıma bu konuda imreniyorum 🙂
4. Hangi konu(lar)da kendi hakkımı teslim etmem lazım?
Bu soruyu pek anlamadım 🙂 Kendi hakkımı teslim etmek derken ne demek istiyor soru? Yemeğimin bir kısmını benimle yaşayan köpeğime vermek gibi mi? Ya da, bu benim hakkım diye düşündüğüm bir şeyi başka birine vermek gibi mi? Soruyu anlamadığım için cevap yazamıyorum. Ama yeri geldiğinde kendi hakkım olduğunu düşündüğüm bir çok şeyi almadım hep verdim.
5. Kariyerim konusunda tutkulu muyum?
Kariyerim konusunda oldukça tutkuluyum.
6. Ne dersler aldım öğrendim bu yıl?
Ne dersler almadım ki bu yıl! 🙂 Öncelikle, iç sesime bir kez daha güvenmeyi öğrendim. Bir şeyi başarabileceğime inanıyorsam, geri adım atmamam gerektiğini öğrendim. Mesela; yoga eğitmenlik eğitimi o kadar da kolay bir süreç değildir. Pes eden çok olur. Pes etmedim ve başardım. Ve iç sesimi takip ettim. Bunun dışında, ne kadar aceleci biri de olsam, yavaştan almayı, yavaşlamayı öğrendim. En azından yavaşlamanın yolunu artık biliyorum ve bunu gerektiği yerlerde ve zamanlarda kullanabiliyorum. Daha bir sürü ders var da, diğer sorulara geçmek istiyorum (acelecilik?) 🙂
7. Kazancım ve para durumum nasıl gitti?
Valla yalan söylemeyi pek beceremem. Aldığım eğitimler, seyahatler vesaire derken para gitti, bol bol harcadık ama sonuçta bunu kendimi geliştirmek için yaptım. Ne kazandık peki? Rakam yazamayacağım ama harcadıklarımın 100/1 ini bile kazanmamışımdır herhalde. Maddi olarak bir gün Allah benim de yüzüme gülecek biliyorum. Herşey para mı değil tabiki. Manevi dünyamda güzel insanlar kazandım, bu bana yeter.
8. Boş zamanlarımı nasıl değerlendirdim?
Hehehe diyerek bu soruya cevap verebilirim 🙂 Boş zamanlarımda bol bol internette takılırım, araştırmalar yaparım. Yazılar yazmaya çalışırım, kitap okurum. Köpeğim Suzi ile yürüyüşlere çıkarız. Şarkı söylerim evde, arkadaşlarımla görüşürüz, sohbet muhabbet. Ben de böyle normal bir insanım.
9. Bedenime, ruhuma ve zihnime iyi bakabildim mi?
Bu sene bedenime diğer senelere göre daha iyi baktığım bir gerçek. Zihnimi iyi taradım, zihinsizliği daha çok yaşadım bu sene. Ruhumu da besledim. Bazen bu üçünü ayırdım birbirinden kayboldum, ama çoğu zaman bu üçünü birleştirdim ve Voltran! 🙂
10. Nasıl açık fikirli oldum? Olabildim mi?
Kendimi bildim bileli açık fikirliyimdir sadece bazı konularda neden açık fikirli olamadığımı halen araştırmaktayım 🙂
11. En çok ne zaman yaratıcı olup da gerçekten tutkuyu hissettim?
Off soru şahane! Genelde her yoga dersini yaparken, içimdeki yaratıcı gücü takip ediyorum ve bahsedilen tutku o tutku ise onu hissediyorum. Bundan farklı olarak, benzer bir dal olan müzikte ise, en son bestelerimi yaparken tutkuyu fazlaca hissetmiştim:)
12. Hangi projeleri tamamladım?
Yoga Eğitmenliği, Tayland seyahati, Yoga blogu oluşturma ve yazılar yazmak, yazın sahilde ücretsiz yoga dersleri vermek gibi projelerimi tamamlamış bulunuyorum.
13. Nasıl tıkandım, bazı işlerde yerimde saydım?
Sanırım yapmak istemediğim veya yapmaktan vazgeçtiğim işlerde yerimde saydım durdum 🙂
14. Zamanımı iyi değerlendirmek için yeniden nasıl bir planlama yapabilirim?
Valla genelde bu planlamaları ben yazıyorum önce deftere. O defter sürekli yanımda oluyor. Yapmak istediğim şeyleri bir bir yazarım. Sonra o yazdıklarımı hatırlamak için deftere bakarım. Gece uyumadan önce bir sonraki gün yapacaklarımı düşünürüm, kafamda sıralama yaparım. Ertesi gün sıralamaya uyamam ama birçok şeyi yapmış ve bitirmişimdir. Sanırım en güzel cevap; zamanımı iyi değerlendirmeyi gönülden istemek ve zamanımı iyi değerlendirdiğime inanmak.
15. Başarısızlık korkumun beni geri tutmasına nasıl ne zaman izin verdim?
Başarısızlık korkum sanırım ben daha çok küçükken kendi kuzenlerimin bana beni rencide edici sözler söylemesi ile başladı. Belki o zamanlar küçücük çocuklardık ve oyun oynuyorduk ama ben onların bana “aptal, salak” demelerine çok üzülüyordum ve bu his beni en derinlerden yaralıyordu. Çocukken buna da izin veriyoruz malesef. Bana öyle oldu. İzin vermeyip, “Salak Sensin Be! deyip üstlerine mi yürüseydim? 🙂 Yapamadım tabi ki. Bu bende neler yarattı? Sen yapamazsın, yeterli değilsin, çünkü dışarıdakiler seni böyle görüyor. Kapiş? 🙂 E tabi büyüdük, izledik, araştırdık ve farkına vardık ki, aslında durum hiç te böyle değilmiş. Herkes ayrı bir birey, ve herkes istediğini herşeyi isterse yapabilir. Ve ne öğrendik? Başarısızlık aslında başarının ilk adımı. Yetişkinliğimde hiç mi başarısız hissetmedim? Tabiki hissettim. Başarısız da oldum bazı şeylerde. Bu beni hiç yıldırmadı. Çünkü sonra başarılı oldum 🙂
16. Ne zaman nerede kendimden şüphe ettim?
Hayatı en diplerde ve en yükseklerde yaşıyormuş hissini yaşarken, deliriyor muyum acaba dediğim olmuştur. Ortasını bulduğum zaman, fazla aşağa veya fazla yukarı gitmemeye gayret ederim her zaman 🙂
17. En çok ne zaman kendimi yaşam enerjisi ile dopdolu hissettim?
En son bu sabahki yoga dersimde bunu oldukça hissettim, gerçi yaşam enerjisi ile sürekli doluyuz, seviyesi bazen düşebiliyor bazen yükselebiliyor, farkındayım yani:)
18. Başkalarına bana saygı duymalarını nasıl öğrettim?
Bu bir beklenti aslında. Bana saygı duyulmasını istemek, beklemek.  Beni sevmek zorunda olmadıkları gibi saygı duymak zorunda da değiller. Ama ben herkese karşı saygılı olma taraftarıyım.
19. İlişkilerimi nasıl daha iyi hale getirebilirim geliştirebilirim?
Onları gülümseterek?
20. Hiç haksızlık ettiğim birileri oldu mu?
Hiç farkında olmadan belki de haksızlık ettiğim birileri olmuştur. Ama eğer olsaydı, gelir söylerlerdi zaten. Bile bile birine haksızlık ettiğimi hiç hatırlamıyorum.
21. Kimi affetmem lazım?
Kendimi affetmem halen lazım bazen. Üzerinde çalışıyorum zaman zaman. Kimseyi suçlamamaya çalışıyorum bir olay yaşandığında. Oturalım insan gibi konuşalım!.
22. Ne zaman bırakma zamanıdır?
Şimdi!
23. Hangi eski huylarımdan kurtulmak isterim?
Şu önceden yargılama huyumdan vazgeçmek isterim gerçekten. Önyargı çok sinir bozucu bir şey. Aslında iyi bir öğretmen. Vazgeçmeden önce galiba kendisiyle daha çok dersimiz var.
24. Hangi yeni huylar geliştirmek edinmek isterim?
Bu soru bana çok zor geldi. Bilmiyorum ki!
25. Kendime karşı nasıl şefkatli ve iyi olabilirim?
Daha çok yoga yap, daha çok meditasyon yap, daha çok nefes çalış. Daha çok gülümse. Daha çok şükret. Daha çok sev. Daha çok ver. Daha çok paylaş. Daha çok dinlen. Daha iyi beslen. Daha çok kabullen. Olduğun gibi görün, göründüğün gibi ol daha çok. “Daha çok” dememin sebebi, bunların hepsini yapıyorum, ama daha çok dersem, daha çok olur işte 🙂
Harika 25 maddelik kişisel bir çözümleme. Valla tüm bunları yazarken bile, terapiden çıkmışım gibi hissediyorum. İsterseniz siz de, bu sorulara kendiniz için cevaplar verin. Sonra nasıl hissettiğinize bakın. Çiğdem Hoca’ma sonsuz teşekkürler paylaşımı için. İyi ki varsın Çiğdem Hoca:)
Lütfen, siz de bana yazın, aklınızda yeni sorular varsa sorun, hep beraber bu sorulara cevaplar bulalım.
Koca bir yıl bitiyor. 2014 geliyor. Çanlar çalıyor. Karla yağıyor. Arap kızı camdan bakıyor.
Dilediğiniz gibi, harika deneyimler yaşayabileceğiniz bir yıl olsun.
Aradığınız aşkı bulun.
Aşk olun.
Sebla.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s