Yoga

Ters duruşlardan önce Bedeni ısıtın

Aynen bir yoga dersinde olduğu gibi ya da olabileceği gibi. Öyle benim gibi pat diye girişmeyin. Sonra sizde de böyle sarhoşluk etkisi bırakabilir.
Bugün sahilde kumlara sırtımı dayadım, açtım kollarımı yanlara, kapadım gözlerimi. Güneş kumları çoktan ısıtmıştı. Bedenimin tüm arka bölümünü kumlar iyice ısıttı. Yüzüme değen sıcaklık, tüm bedenim güneşin ışınlarıyla ısındı. Arada gözlerimi açıp masmavi gökyüzüne de baktım, gelip geçen bulutları izledim. Toprağı özlemişim. Toprakla teması. En son ne zaman kuma, çimlere veya toprağa uzanmıştım ki? Sanırım geçtiğimiz yaz. Çok iyi geldi omurgama ısınmış kumlara yayılmak.
Dün spontan bir şekilde, bir video çektim. Kendimi. Baş üstü duruşları ve dirsek duruşunu denemek için. Hiç ısınmadan hareketlere girdiğim için olsa gerek, salon da biraz soğuktu, videoyu bitirdikten sonra, başımda garip bir şeyler hissetmeye başladım. Sanki gözlerim birbirine değecek gibi hissediyordum. Çok yorgun olduğumu da hissettim. Belki günün yorgunluğuydu, belki de ısınmadan yaptığım ters duruşlarla kendimi zorlamamdı. Duruşları yaparken çok ta zorlandığımı hissetmedim gerçi. Baş bölgeme bir şeyler olduğu kesindi.
Gece oldu, uyudum. Sabah uyandığımda, gözlerimi zor açtım ve konuşma yetimi kaybettiğimi düşündüm birden. Daha hiç bir ses çıkarmadan, konuşma yetimi kaybettiysem, nasıl hissederdim sorusunu sordum kendime. Sessiz kaldım bir müddet. Düşündüm. Konuşamazsam bile, içimde konuştuğum sesim vardı. Sonra sesler çıkarmaya başladım. A, e, o, ö, ı, i… Kelimeler kurmaya başladım. Aloooo, heyyo, merhaba. Acaba cümle kurabiliyor muyum diye düşündüm ve cümle kurmaya başladım. Merhaba, bugün nasılsın? Gayet iyiyim ve konuşabiliyorum. Tamam haydi kalk.
Cümleleri de kurmayı berecebildikten sonra yataktan kalktım. Başım o kadar ağrıyordu ki, sanki iki şişe şarap içmiştim dün gece. Bu ters duruşlar beni sarhoş etmişti anlaşılan. İçmeden sarhoş olmak böyle bir şeydi herhalde.
Sonra düşündüm. Olmaması gereken bir zamanda mı bu duruşları yapmaya çalıştım? Yoksa, hayır, olması gereken zamanda  mı yapmıştım? Cevabı hemen geldi. Herşey olması gereken zamanda olması gerektiği gibi olur. Evet, ama, bildiğim bir şey vardı ki, bedenimi ısındırmadan bu işlere girişmem beni zorlayan etken olabilirdi.
Reiki İkinci Seviye eğitimimi tamamlamıştım dün. Belki de reikinin o muhteşem frekanslı enerjisini taşıyordum halen ve beni sarhoş yapan buydu. Bilemiyorum.
Önce kendime sonra size bir tavsiye vermek istiyorum yine de. Özellikle soğuk bir ortamdaysanız, bedeninizi ısındırmadan, ters duruşlara veya ileri seviye duruşlara girmeyin. Önce biraz nefes çalışın, sonra bedeni ısındırıcı Güneşe selam olabilir. Sonrasında biraz daha bedeni açmak için Savaşçı serileri denenebilir. Sonrasında biraz karın kaslarını kuvvetlendirici yerde hareketler, en son zor asanalara hazırlık, sonrasında omurgayı rahatlatmak için biraz burgu ve derin gevşeme. Ardından güzel bir meditasyon.
Aynen bir yoga dersinde olduğu gibi ya da olabileceği gibi. Öyle benim gibi pat diye girişmeyin. Sonra sizde de böyle sarhoşluk etkisi bırakabilir.
Bugün ve yarın biraz dinlenmem lazım.
İstanbul’a gelmeye son 6 gün.
Sağlıcakla,
Sebla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s