Hindistan

Asya Seyahati – Hindistan: Gitmeden Önce

Aslında hayatımın bazı dönemlerinde yazabiliyorum, bazı dönemlerinde yazamıyorum. Bu satırlar kendimi zorlayarak ta çıksa, Hindistan'a gitmeden önce ne gibi hazırlıklar yaptım, biraz ondan bahsedeyim.

– Bavul hazır mı?
– Değil.
– Her zaman ki gibi.
– Yine son ana bırakılan bavul hazırlamaca, tipik Sebla.
– Daha yıkadığım çamaşırlar balkonda kuruyorlar. Onları da yarın hazır edince, sanırım bavul da hazır olur.
– Benim her günüm, hayatımın geri kalanının ilk günü. Öyle bir şarkı da vardır belki bilirsiniz. “It’s the first day of the rest of my life, it’s first day of the rest of my life…”.

Bugün hayatımın geri kalanının ilk günü

Pazartesi günü hayatımda ilk kez Hindistan‘a gidiyorum.

Şöyle de diyebilirim belki;

“Hindistan’a gittiğim gün bir Pazartesi günü idi, veya, Hindistan’a bir Pazartesi günü gitmiştim.”

Daha açıklayıcı olmak gerekirse;

“Tarihlerden 10 Kasım idi, yıllardan 2014. Hayatımda ilk defa Hindistan’a gidecek olmanın mutluluğu ve heyecanı ile, uçağa bindim. Bahreyn aktarmalı Yeni Delhi’ye gidiyordu uçak. Bahreyn en sevemediğim havaalanlarından biri olmasına rağmen, aktarma süresi bir saat kırk dakika olduğu için, kendisine bu kez daha hoşgörülü davrandım.”

Tabi ki henüz gerçekleşmemiş bir yolculuğun provasını yapıyorum. Daha detaylı bir biçimde yaşandıkça yazacağıma söz vermek isterdim. Güncellemeler yapılacaktır.

Aslında hayatımın bazı dönemlerinde yazabiliyorum, bazı dönemlerinde yazamıyorum. Bu satırlar kendimi zorlayarak ta çıksa, Hindistan’a gitmeden önce ne gibi hazırlıklar yaptım, biraz ondan bahsedeyim.

  • Daha Marmaris’teyken Tifo aşısı oldum. (5 sene Tifo’dan koruyormuş). Aşılara karşıyım. Neden karşıyım onu da bilsem iyi olurdu. Yine de korktum valla. Her Hindistan’a giden, “aman hasta olursan ölürsün Allah korusun” tarzında konuştuğu için olsa gerek. Halbuki 3 sene Tayland’a gittim, her gittiğimde 2 ay kaldım. Tayland’ın pis sokaklarında da yürüdüm, oturdum, pis sularla, sineklerin içinde yüzdüğü sularla yapılan çorbaları da içtim, yemekleri de yedim, musluk suyundan yapılma buzların konduğu meyve sularını da içtim. Bir gün bir hastalık kapmadım. Ama söz konusu Hindistan olunca, bi DURRRR oldum. Hayırlısı 🙂
  • İstanbul-Delhi Uçak Biletimi aldım. Ben Gulf Air’i tercih ettim. Çünkü 1000 tl idi. Daha fazla ödemek istemedim. Türk Havayolları 1,600 tl gibi bir rakam verdi direkt uçuşa 5.5 saat. Uzun bir yolculuğa çıkacağımdan, ille de direkt, hemen gitmeme gerek olmadığını hissederek, bir aktarmalı uçuş tercih ettim.  Fly Dubai 850 tl fiyat verdi ama Doha’da 15 saat bekleme süresi vardı. 850 ile 1000 arasındaki o 150 tl’yi ben Doha’da 15 saatte harcar bir de üstüne belki deliririm diye bu uçuşu tercih etmedim. Gulf Air’in Bayreyn (Kuveyt)’deki aktarması sadece 1 saat 40 dk. Bayreyn Havaalanını da hiç sevmem. Küçücüktür ve içeride nerdeyse hiç kadın yoktur ve bütün erkekler siz bir yiyecekmişsiniz gibi size bakar.  Artık 1 saat 40 dk kendime bir köşe bulurum gözlerden uzak.:)
  • Valla sevgili arkadaşım Sinem’in tavsiyeleri üzerine (bakınız; Sinemin Yoga Yolculuğu), tüm antibakteriyal spreyler, jeller, mendiller, dehidrate tozlar, vesaire bir sürü malzemeyi de aldım, zaten bavulumun yarısından fazlasını böyle şeyler kaplamakta 🙂
  • Delhi Havalimanından beni Delhi’de 5 gece konaklayacağım otelin karşılama sorumlusu karşılayacak Allah’ın izni ile 🙂 Bunu da ayarladık.
  • Marmaris’ten İstanbul’a geldiğim 3 hafta oldu herhalde, görebileceğim, görmek istediğim birçok arkadaşımı görebilme şansını elde ettim. Artık, göremediklerim, buluşamadıklarım, veya daha fazla vakit ayıramadıklarım lütfen bana kızmasınlar, hepinizi seviyorum, keşke daha fazla zaman olsaydı da şu koca İstanbul’da birbirimize vakit ayırabilseydik  hani şu hızlı, ve dolu hayatlarımızda 🙂
  • Hepatit B aşısı olmadım. Allah’a emanetim artık 🙂
  • Sıtma kaparsam, kendinize iyi bakın buralarda olur mu? 🙂
  • Ben kötü düşünmüyorum, sadece espri yapıyorum 🙂
  • Beni merak etmeyin, bişey olursa yardım isterim, helikopteri yollarsınız ve beni kurtarırsınız.
Şimdilik bu kadar. Yarın Pazar. Ve İstanbul’da son günüm. Pazartesi’de gidiyorum. Sonrasını merak edenler için, yazacağım inşallah 🙂
See you soon babies 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s