Uncategorized Yoga

Datça’da Yoga

Marmaris’te ve çevresinde yaşayan, Bodrum’da yaşayan herkes Datça’daki Purnima & Surya Yoga-Pilates Studio’ya gelmeli. Hatta çevredeki pansiyonlardan birinde kalıp, her gün burada derslere girmeli diye düşünüyorum. Hem tatil hem yoga. Daha ne olsun.

Datça her zaman çok sevdiğim bir yer olmuştu bugüne kadar.  Yaşadığım Marmaris’e bağlı Hisarönü Köy’ündeki evimden araba ile Datça’ya varmam 40 dakikamı almıştı. İnsan köyde yaşadığı zaman, hele ki yoga uygulayan biriyse, kendi uygulaması dışında, başka hocaların derslerinin de eksikliğini duyuyor. Çünkü yogada, eğitmen olsan bile, kendini geliştirmek, yeni bilgiler öğrenmek, yeni hocaların derslerine girmek,  yeniden öğrenciliği tatmak istiyorsun.

13315392_529581957225160_2904921725365980938_n

Bu hafta sonumu Datça’da geçirdim. Datça’da yer alan Purnima & Surya Yoga-Pilates Studio’nun  ortaklarından arkadaşım Melodi’nin evinde harika bir misafirperverlikle ağırlandım. Kendisi ile birkaç senedir facebook üzerinden mesajlaşsak ta, daha önce hiç yüz yüze tanışma imkanımız olmamıştı. Melodi de, bir Yoga Dergisi yazarı bu arada. 3 Haziran Cuma akşamı harika stüdyosunda bir Yin Yoga dersi verdim. Ders epey keyifli geçmişti. Derse katılanlar mutlu bir şekilde stüdyodan ayrıldılar.

Purnima & Surya Yoga-Pilates Studio, Datça’nın hemen merkezinde yer alıyor. Salonu çok geniş ve tertemiz bir yer. Mekana girince içerideki müthiş huzurlu enerjiye kendinizi kaptırmamak elde değil. Stüdyoda şimdilik 4 yoga eğitmeni var ve her biri harika yoga dersleri veriyorlar. Stüdyodan pilates dersleri almak ta mümkün. Datça ahalisi yogaya çok meraklı ve disiplinli bir şekilde derslerini aksatmadan yoga yapanlar var. Bu müthiş bir şey. Mesela, Marmaris’te böyle bir kitle olmadığı için üzülmüyor da değilim. Ama Datça’nın içinde yaşayan insanlar, rahat ve huzurlu insanlar. Hem dinlenmesini hem eğlenmesini çok iyi biliyorlar.

İlk gecemiz de harika geçti. Yine Datça’nın merkezinde bulunan, harika yemekleriyle ünlü Emek Restoran’a gittik. Melodi’nin 10 senedir görmediği lisedeki en yakın dostu Neyran  da bizimleydi. Kendisi Uzay Mühendisi, İstanbul’da yaşıyor ama sanırım o da yakında Datça’ya yerleşir. Stüdyonun yoga ve pilates eğitmenlerinden Zeynep, Melodi ve Neyran o akşam tatlı bir sohbet eşliğinde yemeklerimizi yedik. Zeynep, tam bir “Ters Duruşlar” insanı. Sanki yogadaki ters duruşlar için yaratılmış. Cesaretli, aktif ve korkusuz bir kız.

Datça’daki ilk gecemde Melodi’nin benim için özenle hazırladığı yatak odamda, acaip tatlı köpekleri Kılçık ile uyudum. Kılçık çok tatlı bir köpek, yakın zamanda bir arabanın altında kalmış, ama iyileşecek. Söz verdi. Melodi’nin bir de sokakta bulduğu 3 haftalık minik yavru kedilere bakışını izledim. Biberonla yavruları besliyor, bir anne gibi onlara sevgiyle bakıyor ve bakımlarını yapıyordu. Mutfaklarındaki kara tahtada ise, kocaman bir “Hoş geldin Sebla” yazıyordu. Bunu da esprili eşi Barış yazmış. Ben de tebeşiri alıp, hoş buldum yazdım.

Ertesi günümüz 4 Haziran Cumartesi sabahına Datça’da uyanmak çok güzel bir duyguydu. Melodi’ye ve Neyran’a her sabah kendime hazırladığım Smoothie’lerden yaptım. Günümüz güzel başlamıştı. Melodi’nin işleri olduğundan, ben de Neyran’la Datça’ya 25 dakika uzaklıktaki Hayıtbükü’ne gittim. Orada harika bir tesis var, Kızılbük Ahşap evleri diye. Muhteşem bir Yogaşalası var. Yogayı Datça’ya tanıtan ve Purnima & Surya Yoga-Pilates Studio’nun ortaklarından Seda Kervanoğlu’nun Holistik Yoga Eğitmenlik Eğitimi’nin inzivası vardı. İnzivada yeni eğitmen adayları ücretsiz dersler veriyorlardı. Biz de bu derslerden birine katıldık. Yeniden öğrenci olmak ne kadar da güzeldi böyle. Seda’yı görmek te yeniden iyi gelmişti bana.

13319896_529581840558505_5048761951143938790_n

Akşama doğru Datça’ya döndüğümüzde, akşam yemeği için Kargı Koyu’na gittik. Yine harika bir manzara, yemekler ve sohbet. Gece de Datça’nın merkezindeki en popüler mekan Eclipse’e gittik. Melodi’nin annesi ve teyzesi ile tanıştım. İkisine de bayıldım. Böyle enerjik, pozitif insanların tabi ki Melodi gibi harika bir kızları olacaktı.

Geçtiğimiz haftalarda benim de Yin Yoga eğitimi aldığım hocam Berra Sertel, Purnima & Surya Yoga-Pilates Studio’da workshop yapmıştı. Yakında da yine muhteşem bir hoca olan Tuğba Ekler 25 Haziran’da buraya geliyordu. Ben de öğrenci olarak katılacaktım ve sabırsızlanıyordum.

Cumartesi gecemiz de çok eğlenceli geçti. Ve 5 Haziran Pazar sabahına yine Smoothie’lerimizle merhaba dedik. Evin her penceresinden ayrı bir deniz manzarası vardı. Cennet gibi bir yer yani. Bugün de denize girmeye Kargı Koyu’na gittik. Zeynep ve Mehru’da oradalardı.  Mehru da çok tatlı bir kız. Olduğu gibi olan, hayatı sorgulayan ve derin biri. Onunla da çok güzel sohbet ettik.

Bu kısa tatilim bana çok iyi gelmişti. Sanırsam Datça’ya bu yaz arada sırada uğrayacaktım. Ders verebileceğim müthiş bir mekan vardı önümde. Ders almak isteyen, merak eden öğrenciler vardı. Bu stüdyonun Datça dışından daha nice müthiş hocaların eğitim ve workshoplarına ev sahipliği yapacağını hissediyordum. Çünkü böyle mükemmel enerjili bir yer ve insanların bunu hak ettiğini düşünüyorum.

Datça’ya, Bodrum’dan feribotla geçilebiliyor. Derslere, eğitimlere, workshoplara gelmek o kadar da zor değil yani. Marmaris’ten araba yolu ile gitmek zaten oldukça kolay.

Deniz faslımız bittikten sonra herkesle vedalaşıp, evime döndüm.

Bir kez daha Datça’ya yoga tanıtan ve sevdiren sevgili Seda Kervanoğlu’na, beni müthiş enerjisiyle ağırlayan harika yoga eğitmeni arkadaşım Peri Melodi Yanmaz’a, güleryüzlerini eksik etmeyen sevgili Zeynep ve Mehru’ya, tüm zamanlarımda yanımızda olan sevgili Neyran’a teşekkür ederim.

Marmaris’te ve çevresinde yaşayan, Bodrum’da yaşayan herkes Datça’daki Purnima & Surya Yoga-Pilates Studio’ya gelmeli. Hatta çevredeki pansiyonlardan birinde kalıp, her gün burada derslere girmeli diye düşünüyorum. Hem tatil hem yoga. Daha ne olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s