Uncategorized Yoga Yoga Tatili

Kayaköy’de Bir Yoga Mekanı

26-31 Temmuz arasında yapacağım Yoga Tatili’nin gerçekleşeceği bu tesisi ve içindeki insanları, hayvanları, bitkileri, bungalowları görmeli ve her şeyin enerjisini içime çekmeliydim. Bir gece konaklayacağım bu huzurlu yerde, 3 no’lu bungalowu seçtim.

Bugünlerde yine pek evde oturamıyorum. Önceden konuşmuşluğumuzun üzerine Marmaris’in Hisarönü Köy’ündeki evimden çıktım arabayla, tam 2 saat 10 dk’da Fethiye’nin Kayaköy’üne Yel değirmeni Bungalow Evleri’ne vardım. Henüz Hindistan’dayken Türkiye’de bir Yoga Tatili yapma fikriyle yanıp tutuşmuştum. Yel değirmeni Bungalow evlerinin işletmecilerinden Yasemin ile Facebook üzerinden tanışmıştık ve birkaç ay boyunca düzenlemek istediğim Yoga Tatili hakkında konuşup durduk. Ben Goa’daki balkonumda Badem ağacının önünde internetten Yasemin ile konuşurken, bir gün Yel değirmeni Bungalow Evleri’nde kaldığım odanın bir Akasya ağacının altında olacağından bihaberdim.

Tarih 8 Haziran 2016 Çarşamba. Kayaköy’e varınca içimi bir huzur kapladı. Buraya ilk 14 yaşımda bir kamp organizasyonu ile gelmiştim. Hatta Kayaköy’ün o dar eski ve taş sokaklarından yukarı yürürken, arkamdaki nerdeyse 100 kişilik yaşıtlarıma liderlik yapacağım derken, karşıdan gelen bir Boğa ile karşılaşınca, arkama dönüp, “Bir boğa. Boğa geliyor. Kaçııııın” dediğimi ve herkesin gerisin geriye o dar sokakta koşuşturduğunu, kendimin de taş duvardan yan araziye atladığını hatırlıyorum.

Yel değirmeni Bungalow Evleri’ne Kayaköy’ün Köy Meydanına varıldığında, sağdaki sokaktan devam edilerek bulunduğunu söylemeliyim. Ben farklı bir güzergah denemiştim ama yine de bulmuştum. Zaten bir arsada bulunan Devekuşlarını görünce, doğru yere geldiğimi hemen anlamıştım. Arabayı otoparka park ettim. Yasemin ve tatlı köpeği Ares beni kapıda karşıladılar. Daha sonra eşi Cenk ve mekanı ortak işlettikleri Engin ile de tanıştım. Engin ise Mavi Boncuklardan çok güzel eserler yapan biri. Cenk ise ahşap yapımı ile muhteşem şeyler yaratıyor.

Yasemin ve Cenk’in hikayeleri aynı filmlerdeki gibiydi. İkisi iki genç lisesi aşıkken, liseden sonra yolları ayrılmıştı. Yoğun iş hayatları ve evlilikler derken, hayat hızlıca geçiyordu. Fakat Cenk, Yasemin’i hiç unutamamıştı ve Yasemin’de arada sırada Cenk’i düşünüyordu. İkisi de ilk eşlerinden vakti gelince boşanmışlardı. Bir gün Cenk, Yasemin’i aramaya koyulmuştu. Aslında onu aramaktan hiç vazgeçmemişti. Ama en sonunda onu bulmuştu. En sonunda Yasemin’in de gönlünü alıp, evlenmişlerdi. Nerdeyse 30 yıl sonra iki aşığın yeniden buluşması. Aslında hiç ayrılmamış olmaları. Enteresandı.

26-31 Temmuz arasında yapacağım Yoga Tatili’nin gerçekleşeceği bu tesisi ve içindeki insanları, hayvanları, bitkileri, bungalowları görmeli ve her şeyin enerjisini içime çekmeliydim. Bir gece konaklayacağım bu huzurlu yerde, 3 no’lu bungalowu seçtim. Bungalowların bazıları üçgen biçimli bazıları dörtgen biçimliydi. Her biri ahşaptan yapılmıştı ve içlerinde merdivenle tırmanılan bir çatı yatak odası daha vardı. Kampıma katılacak insanları odalarında mutlu ve huzurlu olarak hayal ettim.

Yasemin’le tesisi gezdik. Tabi ki önce Yoga Salonu’na baktık. Geniş mi geniş, özenle hazırlanmış, ahşaptan yapılmış, el işçiliği harika bir salondu. Daire biçimindeki salonun içinde hava girsin diye pencereler de unutulmamıştı. İçeride bir de klima vardı. Kış aylarında bile rahatça kullanılacak bir salondu. Mekanın 12 ay boyunca yoga gruplarıyla dolup taşmasını hayal etmiştim.

Akşam, tesisin aşçısının hazırladığı enfes yemekleri yedik. Güzel sohbetler ettik. Gece yarısı herkes uyumak için odalarına döndü. Kafamı yastığa koyduğum gibi uykuya dalmıştım. Sabah 9 Haziran’a uyandığımda, cıvıl cıvıl kuş ve tavuk sesleri ile uyandım. Güzel bir kahvaltının ardından artık gitme vakti gelmişti.

Herkese teşekkür edip, maymunlara ve tavus kuşlarına göz kırpıp oradan ayrıldım. Yasemin, arabaya kadar benimle yürüdü. Ares te yanımızdaydı. Bana öyle bir sarıldı ki, kendi kızına sarılan bir annenin sevgisini hissettim kollarında. Yolda olmak güzeldi. Yolculuk güzeldi.

26 Temmuz sabahı yeniden orada olmak, Yoga Tatiline katılacak güzel insanlarla birlikte yoga yapmak, sohbet etmek, eğlenmek, paylaşmak için dua ettim.

O halde yola devam….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s